مرکز مشاوره آویژه

مرکز مشاوره آویژه
مرکز مشاوره تحصیلی، نظام وظیفه، روانشناسی، خانواده و ...
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
تورزبلاگ
5 / 5 ( 1 امتیاز )

معافیت بیماری های گوارشی و جراحی عمومی مشروط به چیست؟

معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی یکی از چندین راهی است که سازمان وظیفه برای معافیت مشمولان نظر گرفته است. میدانید که معافیت پزشکی برای آن دسته از مشمولان است که به بیماری یا نقص عضو مبتلا هستند و به سبب همین بیماری از انجام کارهای سنگین و سخت منع شده اند؛ از طرفی سرزان دوره سرزی شرایطی قرار میگیرند که وظایف سختی را بر عهده دارند. بنابراین سازمان وظیفه عمومی برای پیشگیری از بروز مشکلات بیشتر سلامتی این افراد، لزومی اعزام آن ها به خدمت نمیبیند و بسته به شرایط مشمول یکی از معافیت های دائم، موقت و یا معافیت از رزم را برایش نظر میگیرند. طبق قوانین سازمان وظیفه عمومی بیماری هایی که منجر به معافیت مشمول میشود به هفده بخش تقسیم شده اند که بیماری های مربوط به دستگاه گوارش و جراحی های عمومی یکی از این موارد است.

این بیماری ها که بخش نهم از آیین نامه بیماری های معافیت پزشکی را تشکیل میدهند از بند هایی تشکیل شده که هر بند نیز بیماری های مختلفی را شرح داده است.  بیماری های گوارشی و جراحی های عمومی از جمله بیماری هایی است که مشکلات عدیده ای را به همراه دارد و یکی از بخش های مربوط به دستگاه گوارش مثل معده، روده و… را گیر میکند. برخی از این بیماری ها شامل: ازوفاژیتها، آشالازی، زخم های دستگاه گوارش، جراحی های کبد، تومور ها و کیستها، جراحی کیسه صفرا و… میشد. نکته ای که ره اخذ این معافیت وجود دارد این است که بیماری فرد مراکز مانی معتبر و چند مرحله مورد بررسی قرار میگیرد. ید توجه کنید که معافیت های مربوط به بیماری های دستگاه گوارش تنها صورتی به مشمول تعلق میگیرد که علائم لینی و آزمایشگاهی منطبق قوانین معافیت پزشکی نظام وظیفه شد.

بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چیست؟

معافیت بیماری های گوارشی و جراحی عمومی ممکن است بعد از مطالعه ی لیست بیماری های مربوط به معافیت پزشکی برای مشمولان مطرح شود. توجه به اهمیت این موضوع و همچنین ابهاماتی که ممکن است آن مواجه شوید، این قسمت اطلاعاتی ره این بیماری ها مطرح میکنیم. بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی همانطور که از نامشان پیداست از اختلال یکی از اعضای دستگاه گوارش و یا جراحی دستگاه گوارش ایجاد میشود. دستگاه گوارش از دهان شروع میشود به مری، معده و روده میرسد و رکتوم ادامه دارد. این اندام ها بخش هایی از بدن هستند که هضم و جذب و دفع مواد غذایی دخیلند. بنابراین اختلال هر یک از این اندام ها میتواند مشکلاتی را به همراه داشته شد. اختلالی که ایجاد شده میتواند ارثی شد و یا به شکل اکتسابی و به دلایل مختلف بروز کرده شد.

این بیماری ها جز شایع ترین و متنوع ترین بیماری هایی هستند که به حال مشمولان زیادی به سبب ابتلا به آنها از رفتن به خدمت سرزی معاف شده اند. حتی گاهی مشمولان اطلاعی از بیماری خود نداشته اند اما بعد از معاینات انجام گرفته توسط پزشکان تحت نظر سازمان وظیفه، بیماریشان مشخص شده و از خدمت دو ساله سرزی معاف شده اند. شایع ترین بیماری های گوارشی به معده و عملکرد آن برمیگردد که میتواند منجر به زخم معده، رفلاکس معده و… شود. همچنین بیماری های مربوط به مری شامل دیورتیکول ها، واریس مری و ازوفاژیت بخشی از این بیماری ها هستند. لازم به ذکر است جه بیماری تعیین کننده نوع معافیت است مثلا بیماری هایی همچون تومورها و کیست های گوارشی، آبسه های چرکی و آمیبی کبد، همانژیوم کبدی و… منجر به معافیت دائم مشمول میشوند. اما ره صد زیادی از بیماری های گوارشی شرایط فرق میکند.

 

 

معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی کدامند؟

لیست معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی از چهل بند تشکیل شده که همه ی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی را که ابتلا به آن ها منجر به معافیت از خدمت میشود بر گرفته است که برخی از موارد مطرح شده این لیست به ترتیب زیر است:

نام بیمارینام بیمارینام بیماری
کولیت اولسرو بی اختیاری مدفوع زخم دستگاه گوارش
آبسه آمیبی کبد آبسه چرکی کبد آسیت
آشالازی ازوفاژیت اسپروی تروپیکال
اسپلنومگالی اسپلنکتومی بواسیر
بیماری کیسه صفرا و مجاری صفراوی بیماریها و سنگهای کیسه صفرا تنگی رکتوم
تنگی مقعد تنگی کولون تومور الفانتیازیس
تومور بدخیم دستگاه گوارش تومور بدخیم طحال تومور بدخیم پانکراس
تومور بدخیم کبد تومور خلف صفاقی تومور خوش خیم دستگاه گوارش
تومور خوش خیم طحال تومور خوش خیم پانکراس تومور خوش خیم کبد
تومور عروق لنفاوی تومور لنف آدنوم تومور لنف ادم مزمن
دیور تیکولوز دیورتیکول اثنی عشر دیورتیکول مری
دیورتیکول معده روتور سلیاک
سنم پولیپوزیس سنگ پانکراس سیروز کبدی
سینوس نافی سینوس پیلونیدال عمل جراحی دستگاه گوارش
عمل جراحی طحال عمل جراحی مجاری صفراوی عمل جراحی پانکراس
عمل جراحی کبد عمل جراحی کیسه صفرا فتق خارجی جدار شکم
فتق خارجی نواحی اینگوئینال فتق خارجی نواحی فمورال فتق دیافراگماتیک
فقدان طحال فیبروز کبدی فیستول مقعدی
فیستول پانکراس لنف آنژکزی عروق روده همانژیوم کبدی
هپاتومگالی هیرشپرونگ واریس مری
واریس ویپل پانکراتیت
پرولاپس پریتونیت پورل هایپرنسیون
ژیلبرت کرون کریگلر نجار
کلسز دوبین جانسون

همانطور که مشاهده کردید این بیماری ها گستره ی وسیعی از اختلالات را برمیگیرد اما تنها ادعای مشمول به بیماری برای معاف شدن کافی نیست؛ بلکه مبتلایان به این بیماری ها ید مراحل مختلف مورد معاینه قرار گیرند و آزمایشات متناسب اختلال مربوطه انجام شود و بعد تصمیمات لازم برای معافیت یا عدم معافیت مشمول اتخاذ شود.

 

قوانین معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی کدامند؟

قوانین معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چند و چون اخذ معافیت را برای مشمولان مبتلا به این بیماری ها مطرح میکند. این قوانین واقع نوع معافیت هایی که برای هر بیماری لازم است را بیان میکند. عوامل مختلفی نوع معافیتی که برای هر فرد نظر گرفته میشود، دخالت دارد. مثلا برای معافیت پزشکی بعضی بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی، نوع مک تحصیلی مشمول اهمیت دارد و معافیت برای افراد مدارک تحصیلی مختلف، فرق میکند. مثلا رابطه معافیت پزشکی بیماری نبود مازادی طحال یا اسپلنکتومی ید نظر داشت که معافیت مشمولان دارای مک دیپلم و زیر دیپلم، از نوع دائم است. اما بیمارانی که مک کارشناسی و لاتر دارند تنها از خدمات رزمی دوره سرزی معاف میشوند. علاوه بر این شدت بیماری هایی که هر فرد به آن مبتلاست نیز از موارد اثر گذار بر نوع معافیت پزشکی است.

یکی از مثال هایی که میتوان تصدیق این موضوع ارائه کرد مربوط به معافیت پزشکی بیماری ازوفاژیت است. این بیماری چند مرحله قابل تشخیص است. ازوفاژیت های شدید که عوارض بسیار ناتوان کننده ای را به همراه دارد معمولا منجر به معافیت دائم مشمولان بیمار میشود. اما همین بیماری اگر مراحل ابتدایی شد توجه به عوارض و مشکلات کمتر آن، مشمول از خدمات رزمی معاف میشود. برخی از قوانین معافیت پزشکی بیماری های گوارشی به ترتیب زیر است:

 • واریس های مری: معافیت دائم
 • قانون معافیت برای دیورتیکولها معده و مری و… اگر عارضه شند معافیت دائم و صورتی که بدون عارضه شند معافیت از رزم است.
 • زخم های دستگاه گوارش اگر عوارض همراه شند معافیت دائم و غیر این صورت معافیت از رزم را پی دارند.

همانطور که ملاحظه کردید تشخیص جه بیماری صدور معافیت اهمیت زیادی دارد.

 

شرایط یافت معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چیست؟

شرایط یافت معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی و اطلاع از این شرایط قدم مهمی است که متقاضیان اخذ معافیت ید به آن توجه داشته شند. میتوان گفت عوامل و شرایط زیادی ید فراهم شود که مشمول موفق به اخذ معافیت شود. یکی از این شرایط یافت ییدیه های مبنی بر بیماری فرد از پزشکان و شورای های پزشکی تحت نظارت سازمان وظیفه است یعنی ابتلای فرد به بیماری ید به شکل کاملا اصولی و تخصصی یید شود، به همین منظور سازمان وظیفه شرایطی را فراهم آورده است که  این موضوع طی سه مرحله ی مختلف به دقت بررسی شود که هر مرحله گواهی و ییدیه ای به مشمول داده میشود. برخی از این مراحل به شرح زیر است:

 1. اولین مرحله اخذ گواهی از پزشک اولیه است این گواهی زمان یافت دفترچه اختیار مشمول قرار میگیرد که زمان مراجعه به پزشک ید مهر و امضا شود و وضعیت سلامت مشمول را مشخص کند.

 2. مرحله ی دوم آزمایشاتی است که به منظور تشخیص بیماری انجام میشود این آزمایشات زمان مراجعه به بیمارسن های تحت نظارت سازمان وظیفه و توسط متخصصان انجام میشود.

 3. اخذ ییدیه ی کمیسیون پزشکی وظیفه عمومی مبنی بر بیماری مشمول و ضرورت برخورداری از معافیت پزشکی سومین مرحله برای اثت بیماری مشمول است.

بعد از اینکه مشمول تمام این مراحل را پشت سر بگذارد و تمام گواهی های لازم را یافت کند نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی و بر حسب شدت و سختی بیماری، یکی از انواع معافیت های پزشکی را یافت میکند. نکته ای که ید به آن اشاره کنیم این است که مشمولانی که به رای و نظر این پزشک اولیه اعتراض دارند میتوانند ارائه ی مدارک و اثت واجد شرایط بودن خود، اعتراض خود را اعلام کنند بررسی ها از سر گرفته شود.

 

مهمترین بیماری های گوارشی و جراحی عمومی برای معافیت پزشکی کدامند؟

مهمترین بیماری های گوارشی و جراحی عمومی برای معافیت پزشکی بیماری هایی است که عوارض زیادی دارد و قت بدنی بیمار رابه شدت کاهش میدهد. بیماری هایی که عث اختلال عملکرد کبد، طحال و معده میشوند توجه به اینکه این اندامها از اندام های حیاتی و مهم بدن هستند، هر گونه اختلال آن ها از مهم ترین این بیماری ها میشند که ادامه برخی از این بیماری ها را مورد بررسی قرار میدهیم:

 • عمل های جراحی که روی دستگاه گوارش انجام شده و منجر به آناستوموز شده است یا عث چسبندگی دستگاه گوارش شده شد، از مهم ترین اختلالات گوارشی است و برای مشمولان معافیت دائم پی خواهد داشت.

 • واریس یکی از بیماری های شایع دستگاه گوارش است که بر حسب شدت بیماری معافیت دائم یا معافیت موقت را به همراه دارد.

 • بواسیر نیز از دیگر بیماری های گوارشی است که تعداد زیادی از مشمولان به واسطه ی ابتلای به آن توانسته اند از خدمت معاف شوند. البته معمولا برای جراحی و مان این بیماری معافیت موقت نظر گرفته میشود.

 • فیستول های مقعدی که اغلب غیر قابل مان هستند و منجر به معافیت دائم مشمول میشوند.

 • بیماری های التهابی دستگاه گوارشی از دیگر بیماری های مهم هستند که شامل مواردی همچون کرون، کولیت اولسرو و… میشند.

 • پانکراتیت های حاد و مزمن که کبد را گیر میکنند.

 • اسپلنکتومی( برداشتن طحال) یا نداشتن مازادی طحال که عوارض زیادی همراه است و منجر به معافیت مشمولان مبتلا میشود.

 • هپاتومگالی شدید یا بزرگ شدن کبد یکی از بیماری هایی است که عوارض شدیدی را بروز میدهد و به دلایل مختلفی ایجاد میشود. این بیماری یستی توسط سونوگرافی تشخیص داده شود و چنانچه اندازه کبد بیش از ۱۵ سانتی متر، یا ۵ سانتی متر زیر دنده شد معافیت دائم به همراه دارد.

 

نوع معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چگونه است؟

نوع معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی نیز مانند دیگر بیماری هایی است که مشمولان میتوانند از آن ها برای اخذ معافیت های پزشکی اقدام کنند. برای این دسته بیماری ها نیز سه نوع معافیت پزشکی مطرح است که به قرار زیر میشند:

 1. معافیت پزشکی دائم که این نوع معافیت مشمول برای همیشه از رفتن به خدمت سرزی معاف میشود و این موضوع به دلیل ضعف بدنی مشمول میشد. نمونه هایی از بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی که دسته ی این معافیت ها قرار میگیرند شامل: تومورهای خلف صفاقی بدخیم، تومورهای لنفاوی، لنف آدنوم و الفانتیازیس که یکی از اندام ها را گیر کرده شد؛ بواسیر های داخلی و خارجی جه بیش از ۳ و…

 2. نوع دوم از معافیت هایی که برای بیماری های گوارشی و جراحی عمومی مطرح است، معافیت موقت است. این معافیت برای افرادی است که زمان کمی بیماریشان بهبود پیدا میکند و بعد از گذر از این دوره مانی کوه میتوانند به خدمت سرزی بروند. بیماران مبتلا به آبسه های چرکی و آمیبی کبد حاد، برای انجام جراحی از معافیت موقت بهره مند میشوند. اگر بعد از انجام جراحی ز هم عوارض بیماری مشاهده شد، معافیت آن ها به معافیت دائم تغییر پیدا میکند.

 3. معافیت از رزم نیز از دیگر معافیت های پزشکی سازمان وظیفه است. طی این نوع معافیت مشمول تنها از انجام فعالیت های نظامی و رزمی معاف میشود اما ید به خدمت برود و معمولا بخش های ادار و به عنوان سرز امریه به کار گرفته میشود. بیماری های گوارشی خفیف و افراد بهبود یافته از جراحی های گوارشی عمد این گروه قرار میگیرند.

نظر داشته شید نوع معافیتی که برای هر فرد صا میشود نتیجه ایست از متغیر های مختلف، و تنها نوع بیماری تعیین کننده آن نمیشد.

 

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چه کسانی هستند؟

چه کسانی مشمولین معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی هستند؟ این سوالی است که بسیاری از مشمولان متقاضی اخذ معافیت پزشکی مطرح میکنند به همین دلیل اینجا سعی میکنیم این موضوع را دقت مورد بررسی قرار بدهیم. شاید ابتدا تصور شود که همه ی کسانی که به بیماری های گوارشی و جراحی عمومی مبتلا هستند بتوانند از خدمت معاف شوند.

اما شرایط به این سادگی ها هم نیست. اولا ید بدانیم که تمام بیماری های گوارشی زمره بیماری های مربوط به معافیت پزشکی قرار ندارند و تنها بیماری هایی که لیست مربوطه عنوان شده است موجب معافیت دائم، موقت، یا معافیت از رزم مشمولان میشوند. دوما مشمول ید شرایط معافیت را بر اساس نوع و شدت بیماری داشته شد. یعنی اگر بیماری مشمول لیست بیماری های معافیت پزشکی شد ز هم برخی آزمایشات و معاینات تخصصی لازم است معافیت وی یید شود.

حال تصور کنید فردی به بیماری گوارشی مبتلا است و این بیماری لیست موارد مربوط به معافیت پزشکی قرار دارد، طبق قوانین نظام وظیفه مشمولان به سه دسته تقسیم بندی میشوند. دسته ی اول افرادی هستند که بیماریشان عث تحلیل قت بدنی و عوارض شدیدی شده که مانع اعزام مشمول به خدمت است. دسته ی دوم مورد گروهی از بیماران است که معافیت موقت میگیرند همانطور که قبلا هم اشاره کردیم این افراد ید دوره مان خود را طی کنند و بعد از آن دوره مورد آزمایش و معاینه قرار گیرند تصمیم نهایی اتخاذ شود. علاوه بر این بیماران مبتلا به مشکلات گوارشی و جراحی های عمومی که عوارض بسیار خفیفی دارند و مشکل زیادی انجام امور روزمره خود ندارند جز مشمولان معافیت پزشکی هستند اما معافیت آنها معمولا از نوع معافیت از رزم است. این دسته بندی توسط شورای وظیفه عمومی انجام میشود.

 

 

مدارک لازم برای معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی کدامند؟

مدارک لازم برای معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی و ارائه ی آن ها به سازمان وظیفه و دیگر مراجع زیربط یکی از موضوعات مهم نظام وظیفه است. این مدارک مراحل مختلفی گرد آوری میشود که این مراحل و مهم ترین مدارک لازم به شرح زیر است:

 1. یافت دفترچه راهنمای اعزام به خدمت و تکمیل فرم های مربوط به آن
 2. تکمیل برگه ی وضعیت مشمولان؛ این برگه یکی از مهمترین مدارکی است که دفترچه راهنمای خدمت قرار دارد و اطلاعات شناسایی مشمول را برمیگیرد.
 3. برگه ی واکسیناسیون: این برگه بعد از انجام واکسیناسیون های لازم مراکز مانی تکمیل میشود.
 4. برگه ی معاینه ی اولیه که توسط پزشک اولیه مهر و امضا شده شد.
 5. مدارک شناسایی فردی همچون اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی
 6. یک قطعه عکس پرسنلی زمینه سفید
 7. کپی و یا اصل آخرین مک تحصیلی مشمولان
 8. ارائه ی یک شماره حساب به نام مشمول که مربوط به نک سپه شد

طی مراحل مختلفی که مشمول برای یافت معافیت پزشکی بیماری های گوارشی انجام میدهد، مدارک دیگری نیز به پرونده اش اضافه میشود که ارائه ی این مدارک هم الزامی است. مثلا فردی که به بیمارسن مراجعه میکند ابتدا ید دعوتنامه را تحویل دهد. این دعوتنامه بعد از ثبت خواست معافیت پزشکی مشمول سازمان وظیفه برایش ارسال میشود که طی آن ید ریخ مشخصی به بیمارسن مراجعه کند. بیمارسن نیز معایناتی انجام میشود که نیج این معاینات انجام شده بیمارسن را ید زمان مراجعه به شورای وظیفه عمومی به همراه داشته شد. لازم به ذکر است که این مدارک رها بررسی میشوند و همچنین سازمان وظیفه استعلاماتی را این خصوص انجام میدهد. بنابراین زمان جمع آوری و ارائه ی مدارک خود نهایت دقت را داشته شید.

 

معایب معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چیست؟

معایب معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی!  وجود اینکه تعداد زیادی از مشمولان خدمت سرزی به دنل راهی برای فرار از خدمت و نرفتن به سرزی است اما معمولا استفاده از معافیت های پزشکی توصیه نمیشود. چرا که این نوع معافیت معایب و محدودیت هایی همراه است که میتواند روی زندگی اجتماعی مشمولان ثیر بگذارد. یکی از معایب مربوط به این دسته معافیت ها مربوط به استخدام افراد ادارات و سازمان های دولتی و غیر دولتی است چرا که ترجیح اغلب این ادارات استخدام افرادی است که معافیت پزشکی ندارند. همچنین این افراد برای اخذ گواهینامه رانندگی مشکلاتی مواجه هستند. سلامت و توانایی آنها برای اخذ گواهینامه ید توسط کمیسیون های پزشکی راهنمایی و رانندگی مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین قبل از اینکه برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنید ابتدا این موارد را نظر بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا چسبندگی روده عث معافیت پزشکی میشود؟

بله این دسته بیماری ها بعد از جراحی و وجود عوارض معمولا معافیت دائم همراه است.

معافیت پزشکی کبد چرب چگونه است؟

این بیماری جز بیماری های مبولیک کبدی نظر گرفته نمیشود و معافیت برای آن عنوان نشده است.

معافیت پزشکی نداشتن طحال چیست؟

این بیماری برای مشمولان دارای مک دیپلم و زیر دیپلم معافیت دائم دارد و برای افراد دارای مک کارشناسی و لاتر معافیت از رزم.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات خدمت سرزی و افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط یافت معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چیست؟

شما می توانید مطالعه مقالات ما این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و صورت نیاز تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران شماره .

شرایط یافت معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چیست؟

مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه

 

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 3 امتياز توسط 1 نفر

نوشته شده در جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت 13:49
توسط avije | تعداد بازديد : 29 | لينك ثابت
1.7 / 5 ( 3 امتیاز )

آیا به بیماری های دستگاه تناسلی فقط معافیت دائم تعلق می گیرد؟

ید پاسخ بگوییم که معافیت های داده شده برای این نوع بیماری به صورت دائم، موقت و معافیت خدمات رزمی خواهد بود.

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری تناسلی که از شایع ترین بیماری ها بین مردان به ویژه جوانان می شد، به بسیاری از جوانان کارت معافیت دائم را هدیه می دهد. این نوع معافیت بیماری های دستگاه ااری و تناسلی زیر شاخه ای از معافیت پزشکی است. برای تعریف دقیق تر از معافیت نظام وظیفه یا معافیت های پزشکی اطلاعاتی این ره اختیار خوانندگان عزیز خواهیم گذاشت. می دانید که رفتن به خدمت سرزی یکی از مهم ترین قوانین اجری کشور ما است. این قانون برای پسرانی قابل اجراست که سن ۱۸ سالگی را پشت سر گذاشته و وارد سن ۱۹ سالگی و اصطلاح وارد سن مشمولیت می شوند. این دوره ی خدمت ضرورت، دوره ی آسانی نخواهد بود و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. برخی از این مشکلات عرتند از :

 • دوری از خانواده به مدت دو سال.
 • عقب ماندن از تحصیل و وقفه تحصیلی.
 • انجام خدمات سخت رزمی طول خدمت.
 • محروم ماندن از کار و شغل و گیر شدن مشکلات اقتصادی.

لیست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی

لیست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی دسته ای از بیماری ها را برگرفته که مشمولان مبتلا به آن اختلالات و بیماری ها امکان معافیت دائم، موقت و معافیت از رزم را دارند. البته بیماری فرد مشمول ید توسط پزشکان معتمد سازمان وظیفه یید شود فرد بتواند از معافیت های پزشکی استفاده کند. این لیست از ۳۸ بند تشکیل شده که انواع بیماری ها و معافیت ها و قوانین و مقررات تصویب شده مربوطه را ارائه میدهد. برخی از بیماری های موجود این لیست زیر آورده شده است:

نام بیمارینام بیمارینام بیماری
پیوند کلیه سنگ پروست سنگ کلیه
سنگ مثانه بیماری عفونی آنوریسم شریان کلیوی
آنوریسم شریانی وریدی اتساع لگنچه از بین رفتن قت انقضی گردن مثانه
انسداد ااری انفارکتوس کلیه اورتروسل
اپی دیدیمکتومی اپیدیدیمیت اپیسپادیاز
اکتوپی یک طرفه برگشت اار به بیضه برگشت اار به حالب
بیماریهای کلاژن کلیه ترومبوز ورید کلیوی تغییر مسیر ااری
تنگی شریان کلیوی تنگی مجرا تنگی گردن مثانه
تومور دستگاه ااری تناسلی دوبلیکاسیون حالب رتروپریتوان
سنوم نفروتیک سنگ حالب سیستکتومی تول
شب ااری فیبروزرتروپریتوان فیستول سیستم ااری
فیستول مجرا به اسکروتوم فیستول مجرا به تنه آلت فیستول مجرا به رکتوم
فیستول مجرا به پرینه مثانه نوروژنیک مگااورتر
نفروکلسینوز نفرکتومی نکروزکورتکس یک کلیه
هماچوری اسانسیل هیوسل بیضه هیوسل طناب منوی
هیونفروز هیپوسپادیاز تنه آلت هیپوپلازی
پارسیل کلیه پتوز کلیه پیلونفریت
کلیه اکتوپیک داخل لگن کلیه میان اسفنجی کلیه نعل اسبی
کلیه پلی کیستیک کیست رتروپریتوان کیست طناب منوی
گلومرولونفریت

تشخیص هر بیماری آزمایشات و معاینات تخصص و توسط شوراهای پزشکی سازمان وظیفه امکان پذیر است.

 

 

مدارک لازم جهت معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی سرزی به مدارک معتبر نیاز دارد. بنابراین مشمولین پس از وارد شدن به غیبت سرزی ید تمام مدارک خود را آماده ی ارائه داشته شند

مدارک لازم جهت استفاده از معافیت های پزشکی

 • شناسنامه
 • کپی همه صفحات شناسنامه
 • کارت ملی
 • کپی کارت ملی
 • عکس پرسنلی ۳*۴
 • مک تحصیلی
 • کپی یید شده مک تحصیلی
 • فرم وضعیت مشمولین
 • فرم معاینه پزشکی
 • فرم واکسیناسیون
 • مدارک و پرونده های پزشکی
 • و سایر مدارک دیگر

شرایط گرفتن معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری تناسلی چیست؟

راه گرفتن معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی تنها از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس + ۱۰ ممکن خواهد بود. اولین راه برای بهره مندی از معافیت های پزشکی و سایر معافیت ها مشمولین ید شرایط معافیت را نظر گرفته و مدارک مطابق آن را جمع آوری کنند. این کار کمک می کند مراحل معافیت هر چه سریع تر طی شده و زودتر به نتیجه برسید. به طور کلی مراحل استفاده از معافیت پزشکی به شرح زیر می شد:

 • ارائه مدارک پزشکی مشمول به پلیس + ۱۰
 • ثبت خواست اولیه معافیت های پزشکی
 • انجام معاینه پزشکی اولیه
 • مراجعه به بیمارسن های نظام وظیفه
 • حضور به موقع ریخ مشخص شده کمیسیون و شورای پزشکی
 • و آخر یافت یکی از معافیت های دائم، موقت و خدمات رزمی

انواع معافیت های ارائه شده برای بیماری های مشمولین نظام وظیفه :

 1. معافیت های دائمی
 2. معاف از خدمات رزمی
 3. معاف موقت و مدت دار

آن دسته از مشمولینی که شرایط معافیت بیماری های دستگاه ااری تناسلی را دارند می توانند از یکی از این معافیت ها استفاده کنند. انتخاب نوع معافیت بر عهده ی سازمان نظام وظیفه و شورای پزشکان این سازمان می شد. بنابراین از شرایط بیماری خود کامل اطلاع پیدا کرده و قبل از اقدام و ثبت خواست برای معافیت پزشکی مشاورین نظام وظیفه آویژه مشورت کنید.

 

معافیت پزشکی سنگ کلیه و مثانه

معافیت پزشکی سنگ کلیه و مثانه از جمله؛ بند های مربوط به بخش یازدهم بیماری های معافیت پزشکی است که توسط سازمان وظیفه اعلام شده است و مشمولان بیمار میتوانند از آن برای اخذ معافیت استفاده کنند. بند یازدهم لیست بیماری های معافیت پزشکی مربوط به بیماری های دستگاه ااری تناسلی است که انواع مختلفی از بیماری ها را برگرفته است.

یکی از شایع ترین بیماری های ااری تناسلی که این بخش آمده،  سنگ های کلیه و مثانه است؛ واقع این بیماری رسوب مواد مختلف به شکل بلور ها و کریسل هایی اندام هایی مثل مثانه و کلیه است که توجه به نوع بلور و… اختلالاتی را ایجاد میکند. د های شدید و مداوم عث ضرورت اعطای معافیت پزشکی به مشمولان بیمار میشد. اما نوع بیماری و شدت آن انواع معافیت های پزشکی مورد نیاز را مطرح میکند که برخی از این موارد به شرح زیر است:

 • اگر سنگ های کلیه و مثانه هیو نفروز جه ۳ ایجاد کرده شند و این شرایط بعد از مان سنگ ها نیز پایدار شد عث معافیت دائم مشمول میشود.
 • سنگ های شاخ گوزنی که عمل نشده اند و عارضه هایی همراه هستند نیز موجب معافیت دائم میشوند.
 • افرادی که از سنگ های متعدد و علامتدار به همراه هیونفروز خفیف رنج میبرند، میتوانند معافیت از رزم بگیرند.
 • افرادی که از قبل سوابق سنگ کلیه یا مثانه ی عمل شده دارند و حال حاضر هیچ عارضه ای نشان نمیدهند، معافیت از رزم میگیرند.
 • از دیگر معافیت های مطرح این دسته، برای افرادی است که زمان مراجعه برای اعزام سنگ کلیه یا مثانه یا هیونفروز دارند اما قابل مان است. برای این افراد معافیت موقت شش ماه برای گذراندن دوره ی مان نظر گرفته میشودکه بعد از آن ید به خدمت بروند.

معافیت پزشکی تک کلیه چگونه است؟

معافیت پزشکی تک کلیه همانطور که از نامش پیداست به افرادی تعلق میگیرد که یکی از کلیه های خود را از دست داده اند حال این فقدان کلیه دوم به دلیل اهدا کلیه یا برداشتن آن اثر عفونت ها و بیماری شد. طبیعی است که فردی که تنها یک کلیه دارد برای بیماری های دستگاه تناسلی ااری آسیب پذیر تر است. لذا وجود قوانینی برای معاف شدن این افراد الزامی است. این نوع معافیت بند ۹ بیماری های ااری تناسلی است که انواع مختلفی دارد. قوانین مربوط به معافیت پزشکی تک کلیه و بیماری ها مطرح شده این قانون به تریتب زیر است:

 • نفرکتومی یک طرفه یا برداشت یکی از کلیه ها؛ عث معافیت دائم مشمول میشود.
 • پارسیل یا پیلوپلاستی دو طرفه که پارسیل به معنی برداشتن بخشی از کلیه و پیلو پلاستی که به معنی مسدود شدن حالب است معافیت های دائم پزشکی همراه است.
 • نوع معافیتی که برای مبتلایان به پارسیل یا پیلو پلاستی یک طرفه نظر گرفته شده به وضعیت کلیه دیگر بستگی دارد. اگر کلیه دیگر سالم شد تنها معافیت از رزم برای مشمول نظر گرفته میشود.

ارائه ی مدارکی مبنی بر برداشت کلیه و همچنین انجام معاینات و آزمایشات متعدد مراکز مانی تحت نظارت وظیفه عمومی؛ از ضروریات اخذ معافیت تک کلیه است.

معافیت پزشکی تکرر اار

معافیت پزشکی تکرر اار از دیگر معافیت هایی است که لیست بیماری های ااری تناسلی قرار میگیرد. تکرر ادارار واقع زمانی است که فرد روزانه بیش از ۸ ر دفع اار داشته شد. این موضوع میتواند برای یک سرز دسر ساز شد و سرز را از انجام وظایف و فعالیت های خود ز دارد. حتی ممکن است اثر دشواری های دوره سرزی این بیماری عود کند و آسیب های بیشتری به فرد وارد شود لذا اهدای معافیت به این افراد بهترین راه است. علت های مختلفی میتواند عث بروز این بیماری شود همچنین این بیماری میتواند از عوارض ثانویه برخی اختلالات دیگر مثل دیابت ، عفونت اار و… شد. این بیماری اغلب قابل مان است به همین دلیل اگر فرد مشمولی تشخیص داده شود معمولا معافیت موقت میگیرد. این معافیت موقت برای گذراندن دوره مانی و بهبود مشمول است.

اگر بعد از معافیت های موقت ز هم بیماری بهبود نیافت، آزمایشات تخصصی توسط شوراهای پزشکی مجددا انجام میشود و صورت نیاز حکم معافیت دائم یا معافیت از رزم برای مشمول صا میشود.  ولی مشمولانی که سلامت خود را به دست آورده اند یستی به خدمت اعزام شوند. لازم به تذکر است که این بیماری شب ااری و بی اختیاری اار تفاوت دارد. اما گاها بی اختیاری دفع اار نیز همراه است.

 

 

قوانین معافیت پزشکی تک بیضه کدامند؟

معافیت پزشکی تک بیضه بخشی از بند ۳۱ از دسته بیماری های ااری تناسلی است. افراد مبتلا به این بیماری نظر گرفتن نوع و شدت بیماریشان مجاز به اخذ معافیت پزشکی هستند. معافیت های مربوط به بیماری های بیضه به طور کلی به ترتیب زیر است:

 • اکتوپی یا نبود بیضه و آتروفی شدید دو طرفه؛ به معنی فقدان یا تحلیل شدید بیضه ها، موجب معافیت دائم مشمول میشود.
 • نبود بیضه یا آتروفی و اکتوپی اگر به شکل یک طرفه شد و تنها یکی از بیضه ها را گیر کند معافیت از فعالیت ها و خدمات رزمی همراه است و فرد فعالیت های غیر رزمی به کار گرفته میشود.

نوع معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری تناسلی

نوع معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری تناسلی نیز مانند دیگر انواع بیماری ها به سه دسته کلی تقسیم بندی میشود که این سه دسته شامل:

 • معافیت دائم
 • معافیت موقت برای کسب بهبود و سلامت کامل
 • معافیت از انجام خدمات رزمی

همانطور که میدانید اختصاص هر یک از این معافیت ها به مشمولان به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل نوع بیماری است.

انواع معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی :

 • پیوند کلیه: معافیت دائم
 • معافیت دائم برای فیستول سیستم ااری به دستگاه گوارش یا پوست صورتی که قابل مان نشد.
 • کلیه نعل اسبی: معافیت دائم
 • اورتروسل دو طرفه معافیت دائم و اورتروسل یک  طرفه معافیت از رزم
 • تنگ کردن مثانه بدون عارضه: معافیت از رزم

علاوه بر نوع بیماری که لا شرح داده شد جه و شدت هر بیماری نیز نوع معافیت های پزشکی مشمولان ثیر گذار است.

مثلا برای مبتلایان به هیوسل و کیست های طناب منوی اگر بیماری از نوع حجیم شد شش ماه معافیت موقت برای جراحی و مان نظر گرفته شده است. اما چنانچه بعد از جراحی بیماری شدت یابد و عود کند مشمول معاف دائم خواهد شد. همین شرایط برای بیماری واریکوسل گرید سه و بسیاری بیماری های دیگر صدق میکند.

گاهی نوع مک تحصیلی مشمولان نیز معافیت آنها ثیر دارد. مثلا معافیت پزشکی بیماری اپیسپادیاز برای مشمولان مک دیپلم و زیر دیپلم معافیت دائم است، صورتی که برای مشمولان مک کارشناسی و لاتر تنها معافیت از رزم است. بنابراین ممکن است نوع معافیت برای مبتلایان به یک بیماری متفاوت شد؛ به همین دلیل زمان اقدام برای معافیت این شرایط ید نظر گرفته شود.

 

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های دستگاه تناسلی ااری چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری تناسلی ید به یکی از بیماری های موجود لیست معافیت پزشکی و دسته ی بیماری های ااری تناسلی مبتلا شند. اما قبل از معرفی مشمولان معافیت پزشکی مربوط به بیماری های ااری تناسلی ید نکاتی را ره مشمولان مطرح کنیم. همه ی مشمولان خدمت سرزی بر اساس وضعیت سلامتشان چند دسته قرار میگیرند.

 1. افرادی که بیماری ندارند و از سلامت کامل برخوردارند این افراد ید به سرزی بروند و دو سال را به عنوان سرز به کشور خود خدمت کنند.
 2. افرادی که بیمار هستند اما میتوانند برای انجام خدمات غیر رزمی به سرزی بروند و معافیت از رزم میگیرند.
 3. کسانی که به سبب بیماری به شکل موقت و کسب بهبودی نمیتوانند به خدمت بروند و معافیت موقت یافت میکنند.
 4. مشمولانی که به دلیل بیماری قا به رفتن به سرزی نیستند و به شکل دائم از خدمت سرزی معاف میشوند.

مشمولانی که بیماری تناسلی و ااری دارند نیز یکی از این چهار گروه قرار میگیرند و وضعیت معافیتشان مشخص میشود.

البته مشمولان برای اخذ معافیت بیماری های ااری تناسلی ید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند زیرا تنها ادعای مشمول مبنی بر بیماری موجب معافیت نمیشود. بلکه این موضوع پروسه ای نسب طولانی دارد که مشمولین ید آن را پشت سر بگذراند و ییدیه های لازم را از مراکز مانی و کمیسیون های پزشکی یافت کند.

این مراحل به ترتیب شامل یافت گواهی از پزشک اولیه، انجام آزمایشات بیمارسن های نیروهای مسلح و یافت ییدیه های شورا پزشکی بیمارسن و نهایت مراجعه به کمیسیون پزشکی وظیفه عمومی و تصمیم گیری ره وضعیت مشمول.

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی حین خدمت

معافیت پزشکی دستگاه تناسلی و ااری حین خدمت امکان پذیر است؟

این پرسشی است که ر ها آن مواجه شده ایم. بنابراین این قسمت به بررسی قوانین و مقررات مربوط به این موضوع میپردازیم. سازمان وظیفه امکان یافت معافیت پزشکی حین خدمت را برای سرزانی که به بیماری مبتلا میشوند و یا حین سرزی بیماریشان عود میکند، فراهم آورده است. سرزانی که میخواهند از این اماکن استفاده کنند اولین قدم ید به بهداری یگان خدمتی خود مراجعه کنند معاینات اولیه مربوط به بیماری های ااری تناسلی رویشان انجام شود. نظر شورای نیرو میتواند معافیت یا عدم معافیت سرزان حین خدمت را مشخص کند البته معافیت برای این افراد معمولا به شکل موقت و برای انجام معالجات میشد. برخی نکات ره معافیت پزشکی حین خدمت وجود دارد که بیان آن ها خالی از لطف نیست:

 • آن دسته از مشمولان که بعد از اعزامشان به خدمت سرزی به یکی از بیماریهای ااری تناسلی دچار شده اند؛ صورت یید شورای نیرو مبنی بر عدم توانایی انجام ادامه خدمت، از بقیه ی خدمت خود معاف میشوند.
 • افرادی که حال انجام دوره سرزی هستند اما به دلیل بیماری معافیت موقت میگیرند؛ زمان معافیت از طول دوره خدمتشان کم میشود. مثلا فردی که ده ماه از خدمتش قی مانده و معافیت موقت شش ماهه گرفته، بعد از زگشت به یگان خدمتی خود تنها چهار ماه خدمت میکند.

فهرست معافیت های خدمت وظیفه سرزی :

 • معافیت پزشکی برای بیماران
 • معافیت های کفالت
 • معافیت های تحصیلی
 • معافیت های ایثارگران
 • معافیت های بنیاد نخبگان
 • معافیت های مددجویان بهزیستی و معلولین
 • معافیت های بخشودگی سنی
 • معافیت غیبت سرزی
 • و سایر معافیت های دیگر.

اما بین این معافیت های ذکر شده معافیت پزشکی مهم ترین و پرمخاطب ترین معافیت محسوب می شود. زیرا موارد پزشکی بسیار زیاد بوده و سازمان نظام وظیفه قوانین زیادی را این ره تصویب کرده است. این مقاله ره ی  مشاوره معافیت بیماری های دستگاه ااری تناسلی راه کارها و قوانینی اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. که این مشمولین بتوانند از مزایای این معافیت استفاده ی لازم را ببرند. اما معافیت های پزشکی علاوه بر بیماری های دستگاه تناسلی،بیماری های زیاد دیگری را نیز برمی گیرد. این بیماری ها شامل فهرست زیر می شند.

 لیست بیماری های معافیت پزشکی خدمت سرزی :

نام دسته بیمارینام دسته بیماری
بیماری های استخوان و اسکلت بیماری های عفونی
بیماری های روماتولوژی و فت همبند بیماری های دستگاه اداری تناسلی
بیماری های اعصاب و روان بیماری های عمومی
بیماری های گوش، حلق و بینی بیماری های پوست و فت های زیر پوست
بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی بیماری های چشم و عوارض بینایی
بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها) بیماری های ریه و قفسه صی
بیماری های غدد مترشحه داخلی بیماری های داخلی مغز و اعصاب
بیماری های جراحی مغز و اعصاب بیماری های فک و دهان و دندان
بیماری های قلب و عروق  

این بیماری ها هر کدام به تنهایی بخش عظیمی از بیماری های دیگر را خود دارند. مشمولین ید برای اطلاع از نوع معافیت پزشکی خود مشاوره نظام وظیفه تماس شند. سریع تر بتوانند به کارهای معافیت خود رسیدگی کنند.

 

سوالات متداول

پرونده پزشکی از مدارک مهم برای معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی تلقی می شود؟

پرونده پزشکی یکی از اصلی ترین مدارک برای یافت انواع معافیت های پزشکی است.

مشمولین غایب می توانند برای معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی اقدام کنند؟

مشمولین ید قبل از وارد شدن به غیبت نسبت به گرفتن معافیت خود اقدام کرده دچار مشکل نشوند.

بی اختیاری اار و معافیت پزشکی چیست؟

این بیماری موجب از بین رفتن قت انقض گردن مثانه میشود و یید ان فرد بیمار به شکل دائم از خدمت معاف میشود.

زگیل تناسلی و معافیت پزشکی چیست؟

این بیماری یکی از اختلالات مربوط به دستگاه ااری تناسلی است که  موراد حاد معافیت های پزشکی همراه است.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات خدمت سرزی و افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی چه شرایطی دارد؟

شما می توانید مطالعه مقالات ما این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و صورت نیاز تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران شماره .

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ااری و تناسلی چه شرایطی دارد؟

مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه

 

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت 13:25
توسط avije | تعداد بازديد : 27 | لينك ثابت
آخرين مطالب ارسالي
» دروس عمومی کنکور – برنامه ریزی و شیوه مطالعه (جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۲:۱۶)
» لیست رشته های امریه سربازی (پنجشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۰:۳۴)
» امریه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی | شرایط و مدارک لازم برای داوطلبین (جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۴)
» امریه شهرک های صنعتی استان ها دارای چه شرایط و مدارکی است؟ (چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۶:۴۰)
» چه کسانی میتوانند برای دریافت امریه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اقدام کنند؟ (دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۳:۳۰)
» چه طور امریه نیروی انتظامی (ناجا) بگیرم؟ (چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۰)
» رشته های پزشکی در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد؟ (سه شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۵:۲۶)
» شرایط دریافت معافیت پزشکی بیماری های گوارشی و جراحی عمومی چیست؟ (جمعه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۹)
» معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی چه شرایطی دارد؟ (جمعه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۵)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۲)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۱)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۶)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۹)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۱)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۳)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۸)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۰)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۴)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۷)
» لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹ (سه شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۱)

صفحه قبل 1 صفحه بعد
نويسندگان
» avije (1410)
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
» بازديد امروز : 805
» بازديد ديرور : 756
» بازديد ماه گذشته : 9836
» بازديد سال گذشته : 50634
» كل بازديد : 127490

» كاربران آنلاين : 3
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 3

» مجموع مطالب : 1410
» مجموع نظرات : 1
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 3.231.226.13
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 1
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
× بستن تبلیغات